Orszak Trzech Króli 2021

Orszak Trzech Króli przeszedł po raz czwarty ulicami Kalisza. W tym roku wyjątkowo, ze względu na trwającą pandemię, odbył się on w zmienionej formie. Zamiast Orszaku z tłumem uczestników, Królowie ze skromną asystą odwiedzili kaliskie świątynie. 

Hasło Orszaku Trzech Króli 2021 brzmi: „Panu dzięki oddawajmy”. Są to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII. Księgi Wtóre), najwybitniejszego poety Polski przedrozbiorowej, twórcy polskiego języka literackiego. Hasło to podkreśla naszą wdzięczność Bogu za wiele otrzymanych od Niego darów i łask, a w tym roku dziękujemy szczególnie za to, że dziesięć lat temu dzień 6 stycznia stał się w Polsce ponownie dniem wolnym od pracy, po ponad 50-letniej przerwie. 

Święto Objawienia Pańskiego, uroczystość Epifanii, jest najstarszym świętem, które ustanowił Kościół w swej historii. We wczesnym chrześcijaństwie obchodzono kilka wydarzeń jednocześnie: Boże Narodzenie, Hołd Magów, Chrzest Jezusa w Jordanie oraz Wesele w Kanie Galilejskiej. Dopiero pod koniec IV wieku zaczęto obchodzić Objawienie Pańskie odrębnie od Bożego Narodzenia. Ustanowiono je na 6 stycznia i tego dnia rozpamiętywano sens objawiania się Boga ludom pogańskim, które reprezentowane były przez Mędrców ze Wschodu. Święto podkreślało uniwersalność chrześcijaństwa.

Królowie powędrowali do żłóbków, znajdujących się w sześciu kaliskich kościołach. Złożyli oni symboliczny pokłon Świętej Rodzinie przed rozpoczęciem mszy świętej:

  • godzinie 10.00 w Kościele pw. Świętej Rodziny [ul. Harcerska 1A]
  • godzinie 10.30 w Kościele św. Stanisława [ul. Sukiennicza 7]
  • godzinie 11.15 w Katedrze św. Mikołaja [ul. Kanonicka 5]
  • godzinie 12.00 w Kościele Garnizonowym św. Stanisława i Wojciecha [ul. Kolegialna 2]
  • godzinie 12.30 w Sanktuarium św. Józefa [Plac św. Józefa 7]
  • godzinie 13.00 w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego [ul. Stawiszyńska 2]

W międzyczasie Królowie złożyli także znicze pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.

W rolę Królów w tym roku wcielili się: 

  • Tadeusz Skarżyński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu
  • Sławomir Wysocki –  Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy 
  • Aderemi Michael Aderbigbe – Nigeryjczyk mieszkający w Kaliszu 

Organizatorami Orszaku tradycyjnie byli Zakon ojców Franciszkanów, ojcowie Jezuici, Moose Production oraz Fundacja Polska Jutra. 

Cieszymy się, że Orszak odbył się także i w tym roku – choć w zmienionej formule, by przestrzegać wszystkich wymogów sanitarnych związanych z obecną sytuacją.